صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


تشعشعات قرن بیست‌ویکم

تأثیر امواج موبایل و وای‌فای بر باروری زنان و مردان/ سکوت مراجع رسمی


استرس، افسردگی، ایجاد تومور مغزی، ناباروری در مردان و زنان و بروز سرطان بخشی از عوارض استفاده طولانی از گوشی و امواج وای‌فای
 

به گفته محققان سردرد، خستگی، اختلالات خواب، عوارض گوارشی، اختلالات حافظه، استرس، افسردگی، ایجاد تومور مغزی، ناباروری در مردان و زنان و بروز سرطان بخشی از عوارض استفاده طولانی از گوشی و امواج وای‌فای است که مراجع رسمی در برابر آن سکوت کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ جهان پیرامون انسان قرن بیست‌ویکم را طیفهای مختلفی از فرکانسها، تشعشعات و امواج رادیویی تشکیل می‌دهد و همواره این نگرانی را با خود به همراه دارد که آیا امواج ساطع شده از دستگاه‌ها و تجهیزات دیجیتال، تأثیری بر سلامت انسان دارد یا خیر.
تاکنون نیز رسانه‌ها بر جنبه‌های مختلفی از آسیب‌زا بودن امواج انتشار یافته از دستگاه‌ها و ابزارهای دیجیتال پرداخته‌اند و طی سالهای اخیر با انجام آزمایشات و تحقیقات مستقلی به مواردی نظیر سردرد، خستگی، اختلالات خواب، مشکلات گوارشی، اختلال در عملکرد مغز و حافظه، استرس و حتی افسردگی که می‌تواند از آثار استفاده بی‌رویه از تلفن همراه، قرارگیری در محیط پوشیده شده از امواج وای‌فای و رادیویی باشد، اشاره کرده‌اند.
اما این تبعات و آثار زیانبار استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی و دیجیتال که ساطع‌کننده امواج رادیویی هم هستند، هیچگاه از سوی نهادهای رسمی و ذی‌ربط داخل کشور نظیر سازمان انرژی اتمی، وزارت بهداشت، وزارت ارتباطات، وزارت صنعت و... مورد تأیید قرار نگرفته است و این نهادها در قبال بسیاری از اسناد و نتایج تحقیقاتی از این دست، سکوت اختیار کرده‌اند.
با این حال، چنین تلاشهایی تا امروز به نتایجی قطعی و نهایی خود نرسیده اما مانعی برای انتشار گزارشهای انفرادی بخشهای مختلف در ارتباط با آسیب‌زا بودن این امواج هم نشده است؛ «اثرات منفی وای‌فای بر سلامت مغز کودکان»، «اختلال در رشد و ترمیم سلولها»، «تضعیف فعالیتهای ذهنی زنان»، «تأثیر بر ناباروری زنان و مردان»، «ایجاد تومورهای مغزی»، «سرطانزا بودن امواج رادیویی» و... بخشی از گزارشهای انتشار یافته در بیان اثرات مخرب این امواج برای انسان بوده است.
محققان استرالیایی طی  هشت سال گذشته با انجام مطالعاتی به این نتیجه رسیدند که اشعه وای‌فای، سنتز پروتوئینها را تحت تأثیر قرار می‌دهد و همین عاملی بر کُند شدن قابل توجه رشد کودکان می‌شود یا در پژوهشی دیگر که تعدادی گیاه در اتاقی بدون وای‌فای و تعدادی دیگر در اتاقی با وای‌فای قرار داده شدند اما بعد از دو هفته مشاهده شد که گیاهان در اتاق آزاد و بدون وای‌فای، رشد کرده اما گیاهانی که در معرض وای‌فای بودند، رشد نکرده بودند.
یا در پژوهشی دیگر که با رویکرد «تأثیر امواج وای‌فای و اشعه‌های الکترومغناطیسی بر ناباروری» صورت گرفت و محققان در یک آزمایشگاه به مدت 45 روز متوجه شدند که اشعه‌های وای‌فای علاوه بر تحت تأثیر قرار دادن تحرک اسپرم، می‌توانند به تخمدان هم حمله کنند؛ شیوه این تحقیق به این شکل بود که موشها روزانه دو ساعت در برابر امواج وای‌فای قرار می‌گرفتند و نهایتا بعد از 45 روز هم موشهای نر و هم موشهای ماده، باروری خود را تا حد قابل توجهی از دست دادند.
كد خبر:40136
منبع خبر:باشگاه خبرنگاران پویا
تاريخ خبر:1396/03/24