صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


کبری خزعلی:

دولت همچنان سیاست‌های کاهش جمعیت را دنبال می‌کند/ آمارسازی وزارت بهداشت درخصوص افزایش نرخ جمعیت


عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: سرعت کاهش رشد جعمعیت در ایران مشابه جهانی ندارد.
عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه سرعت کاهش رشد جعمعیت در ایران مشابه جهانی ندارد، اظهار داشت: در چنین شرایطی باید برنامه‌های افزایش جمعیت داشته باشیم اما دولت همچنان به دنبال اجرای سیاست‌های کنترلی پیشین است.
کبری خزعلی  در خصوص جلسه رسمی کمیته جمعیت شورای فرهنگی، اجتماعی زنان که با موضوع بررسی روند تحولات جمعیتی کشور برگزار شد به خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، گفت: در این جلسه برگزاری روز ملی جمعیت که در تضاد با سیاست‌های ملی ما است پرداخته شد چرا که سیاست‌های جهانی به دنبال کاهش جمعیت کشورهای جهان سوم است در حالی که سیاست‌های داخلی کشور ما سیاست‌های افزایشی است.
وی اظهار داشت: سیاست‌های ملی ما وضعیت بحران جمعیت را اعلام کرده است اما مشخص نیست چرا مسئولان دولتی تأکید بر برگزاری روز جمعیت جهانی که اهداف کنترل جمعتی را دنبال می کنند، دارند.
خزعلی با اشاره به اینکه اهداف سیاست‌های سازمان‌های بین‌المللی در خصوص جمعیت سیاست‌های کاهشی است که آن را به ایران نیز تحمیل کرده‌اند، گفت: چند روزی است به بهانه‌های مختلفی مثل بحران آب و نبود زمینه اشتغال اهداف غربی جمعیت در رسانه‌ها تبلیغ می‌شود.
عضو شورای فرهنگی، اجتماعی زنان خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی ، تصریح کرد: هر چند ما با مشکلاتی در زمینه مدیریت آب و تأمین اشتغال روبه‌رو هستیم اما در واقع این مشکلات با برنامه‌ریزی‌های بلندمدت قابل حل است ما باید به سمت مدیریت منابع آب خود برویم تا برای تأمین آن مردم را تحت فشار قرار ندهیم.
وی افزود: در حالی که 90 درصد هدررفت آب در کشور ما به دلیل سوءمدیریت است، اما مردم با بردباری به صرفه‌جویی می‌پردازند که این ضعف را جبران کنند.
خزعلی در خصوص بحث اشتغال نیز اظهار داشت: مباحث کنترل جمعیت پس از انقلاب به بهانه‌های مختلف برای مدت محدود مطرح شد تا اشتغال و رفاه را به وجود بیاورند اما باید از مردم پرسید از آن زمان تا به حال مسئولان چه طرح‌هایی برای اشتغال و رفاه مردم داشته است.
عضو شورای فرهنگی، اجتماعی زنان خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: امروز جوان‌هایی که در زمان اجرای سیاست‌های کاهشی جمعیت هنوز متولد نشده بودند در انتظار اشتغال هستند. پس معلوم می‌شود ما دچار سوءمدیریت هستیم اگر جمعیت ما حتی نصف هم شود باز هم در ایجاد اشتغال مشکل داریم چرا که زمینه‌های اشتغال در کشور ما دچار مشکل است.
خزعلی راه‌حل این بحران را استفاده از نیروهای متخصص که توان ایجاد کارآفرینی و شغل برای دیگر مردم دارند دانست و گفت: حرکت امام خمینی (ره) در ابتدای انقلاب اسلامی برای افزایش اشتغال در اجتماع که با راه‌اندازی جهاد سازندگی و علمی همراه بود بهترین نمونه است چرا که در آن زمان با وجود تحریم، تهدید و جنگ ما هم می‌توانستیم گندم صادر کنیم و به رشد علمی قابل توجهی رسیده بودیم که دشمن از روند رشد علمی ما دچار ترس شده بود.
به گفته وی سازمان ملل متحد جمعیت را قدرت و ثروت تعریف می‌کند در حالی که ما در کشور خود جمعیت را موجب نگرانی، نکبت و نابودی می‌دانیم چون مجامع جهانی برای کشورهای جهان سومی مثل ما این گونه برنامه‌ریزی کرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه سرعت کاهش آن در ایران مشابه جهانی ندارد، اظهار داشت: در چنین شرایطی باید برنامه‌های افزایش جمعیت داشته باشیم اینکه به نام روز جهانی جمعیت به دنبال اجرای سیاست‌های کنترلی پیشین هستیم به هیچ وجه قابل قبول نیست.
عضو شورای فرهنگی، اجتماعی زنان خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه در اجرای سیاست‌های افزایش جمعیت در 5 سال گذشته موفق نبوده‌ایم، خاطرنشان کرد: ما برنامه عملی برای افزایش جمعیت نداریم و تنها به سیاست‌های ابلاغی رهبری در این زمینه اکتفا کرده‌ایم.
به گفته وی، این برنامه‌ها از سوی دولت اجرایی نشده اگر مسئولین مدعی اجرایی شدن آن هستند باید گزارش ارائه کنند.
خزعلی با طرح این سؤال که مجلس شورای اسلامی در این زمینه آیا تا به حال قانونی تصویب کرده است، اظهار داشت: وزارت بهداشت نیز سال‌ها است در زمینه کاهش جمعیت فعال است در حالی که بودجه خود را از 19 میلیارد به 600 میلیارد تومان رسانده است هیچ سیاست و برنامه عملی در خصوص افزایش جمعیت ارائه نداده است.
وی با اشاره به گزارش‌های رسیده از خانه‌های بهداشت سراسر کشور، گفت: رصدهای ما نشان می‌دهد همچنان سیاست‌های کنترل جمعیت از سوی وزارت بهداشت با اسم سلامت باروری، بهداشت باروری و فاصله‌گذاری میان زایمان‌ها دنبال می‌شود ذکه همان سیاست های تنظیم خانواده را دنبال می‌کند.
عضو شورای فرهنگی، اجتماعی زنان خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: همچنان قرص‌ها و داروهای کنترل باروری و عقیم‌سازی با توجه به سیاست‌های کلی تبلیغ می‌شود و سقط‌های متعددی به دلیل انجام غربالگری‌ها در کشور وجود دارد.
خزعلی با بیان اینکه غربالگری در کشورهای دیگر برای موارد خاص و در سنین بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: اما این روند در کشور ما عکس است چرا که پیش از باروری در 17 سالگی عملیات غربالگری از سوی وزارت بهداشت دنبال می‌شود و هزینه‌های زیادی از این باب به مردم تحمیل می‌شود که زمینه‌ساز بسیاری از سقط‌ها است که به دلیل تشخیص اشتباه دستگاه‌های خارج از استاندارد این وزارتخانه بوده و موجب نسل‌کشی شده است.
وی در پایان آمارسازی وزارت بهداشت در خصوص افزایش نرخ رشد جمعیت که حدود 2 درصد اعلام شده است را غیرقابل باور دانست و گفت: نرخ رشد جمعیت بر اساس آمار دیگر نهادها کاهشی است چرا که ما با 43 هزار کاهش موالید در کشور روبه‌رو هستیم.
كد خبر:40238
منبع خبر:فارس
تاريخ خبر:1396/04/19