صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


رشد جمعيت سالمندي با شيب تند در حال افزايش است


شريفي با اشاره به اين که رشد جمعيت سالمندي با شيب تند در حال افزايش است، گفت: پيش بيني مي شود تا سال 1410 ، 20 درصد جمعيت ما را افراد بالاي 60 سال تشکيل دهند.
به گزارش جام نيوز، دکتر فرشاد شريفي دبير مرکز تحقيقات سلامت سالمندان گفت: اين در حالي است که در کشورهاي غربي رقم بسيار پايين تر است، به طوري که به طور متوسط هر سالمند به کمتر از يک بيماري مبتلا است.
وي با اشاره به اين که سالمندان ايراني حدود 12سال ناسالم هستند، توضيح داد: اميد به زندگي در ايران بيش از 75 سال، اما اميد به زندگي سالم حدود 63 سال است که اين دو متغير نشان مي دهد سالمندان حدود 12 سال ناسالم هستند.
شريفي ادامه داد: در کشورهاي پيشرفته فاصله اين دو متغير به هم نزديک است و به همين دليل، مسئولان حوزه بهداشت و درمان بايد اقدامات جدي تري براي کم شدن اين فاصله و سالم زندگي کردن سالمندان به عمل آورند.
دبير مرکز تحقيقات سلامت سالمندان بيان کرد: هرچند اميد به زندگي در ايران در سال هاي گذشته به خوبي افزايش يافته اما با کشورهاي توسعه يافته اختلاف فاحش دارد و بايد با ارائه خدمات مناسب زمينه افزايش اميد به زندگي در کشور فراهم کرد.
وي با اشاره به اين که اختلاف جنسيتي چنداني در زمينه سن اميد به زندگي در کشور وجود ندارد، گفت: طي حدود 60 سال گذشته اميد به زندگي از 43 سال به 75 سال رسيده که نشان مي دهد بيش از 30 سال اميد به زندگي افزايش يافت اما اين روند بايد با شتاب خوب ادامه يابد.
رشد سالمندي در ايران حدود 5 درصد است.
وي رشد جمعيت سالمندان در کشور را حدود 5 درصد اعلام کرد و گفت: در سال 1369، جمعيت سالمندان در کشور کمتر از 5 درصد بود که در سال 1396 به بيش از 9 درصد رسيد.
شريفي با اشاره به اين که رشد جمعيت سالمندي با شيب تند در حال افزايش است، گفت: پيش بيني مي شود تا سال 1410 ، 20 درصد جمعيت ما را افراد بالاي 60 سال تشکيل دهند.
وي گفت: براساس سرشماري سال 95 جمعيت ايران بيش از 79 ميليون نفر محاسبه شد که بيش از 7 ميليون نفر معادل بيش از 9 درصد جمعيت سالمند هستند.
دبير مرکز تحقيقات سلامت سالمندان بيان کرد: در حال حاضر حدود يک ميليارد نفر سالمند بالاي 60 سال در دنيا وجود دارند که در سال 2025 ميلادي به يک ميليارد و 200ميليون نفر و در سال 2050 به حدود 2 ميليارد نفر خواهد رسيد.
كد خبر:40778
منبع خبر:جام نیوز فرهنگی
تاريخ خبر:1396/07/16