صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


مؤلف کتاب خانواده و مراقبت‌های جنسی فرزندان:

تربیت جنسی کودک پیش از انتخاب همسر آغاز می‌شود


مؤلف کتاب خانواده و مراقبت‌های جنسی فرزندان (در آموزه‌های اسلامی) گفت: براساس رویکرد دینی، تعلیم و تربیت جنسی تمام مراحل زندگی انسان را در برمی‌گیرد.
فرید محمدی‌مقدم، مؤلف کتاب خانواده و مراقبت‌های جنسی فرزندان (در آموزه‌های اسلامی) و پژوهشگر سطح 4 حوزه علمیهدر گفت‌و‌گو با خبرنگار مهرخانه، درباره مفهوم آموزش جنسی تصریح کرد: نگاه و پژوهش من از منظر آموزه‌های دینی است. با توجه به آموزه‌های دینی مقصود من از آموزش جنسی، تعلیم و تربیت جنسی است؛ یعنی بخشی از آموزه‌های دینی بحث آموزش و تعلیم دادن و بخشی مباحث تربیتی است. براساس رویکرد دینی، تعلیم و تربیت جنسی تمام مراحل زندگی انسان را در برمی‌گیرد. همچنین این رویکرد تمام اعضای خانواده را شامل می‌شود؛ یعنی پدر، مادر و فرزندان باید آموزش‌هایی را ببینند. از طرفی وظایفی نیز برعهده دولتمردان و حاکمیت است. این پازل گسترده را باید دید.

دو رویکرد کلی در آموزش جنسی
او با اشاره به رویکردهای مختلف در حوزه آموزش جنسی گفت: در بحث آموزش جنسی دو رویکرد کلی وجود دارد؛ عده‌ای موافق و عده‌ای مخالف هستند. علت مخالفت‌ها هم به جنبه‌های مختلف بازمی‌گردد چراکه تعریف آموزش جنسی دقیقاً مشخص نیست. از همین‌رو افرادی که مخالف آموزش جنسی هستند درواقع مخالف بخشی از آموزش‌های غربی هستند. اما اگر در گستره بحث آموزه‌های دینی ورود پیدا کنیم و به مخالفان این آموزش‌ها بگوییم که در دین چنین آموزش‌هایی وجود دارد، این بخش را قبول می‌کنند. موافقان مطلق آموزش جنسی هم عمدتاً کسانی هستند که رویکرد آموزه‌های غربی را پذیرفته‌اند و شکی نیست که روان‌شناسی غرب یک‌سری آموزش‌های خاص دارد که گاهی در تقابل با آموزه‌های دینی است.

لزوم آموزش‌هایی در آستانه ازدواج برای تربیت موفق جنسی فرزند
مؤلف کتاب خانواده و مراقبت‌های جنسی فرزندان در مورد کسانی که موافق رویکرد اسلامی هستند، تصریح کرد: این افراد معتقدند بسته کاملی در رابطه با تعلیم و تربیت جنسی در آموزه‌های دینی برای تمام سنین و اقشار و حتی برای مسؤولان و دولتمردان وجود دارد. کتابی که تألیف کردم تربیت جنسی فرزند را در 10 مرحله رشد کودک تبیین می‌کند. تربیت جنسی براساس معیارهای دینی از انتخاب همسر در مرتبه اول شروع می‌شود که معتقدیم اگر کسی می‌خواهد تربیت جنسی درستی برای فرزندش داشته باشد، در گام اول باید در انتخاب همسر دقت کند. مثلاً در روایتی می‌گوید برای فرزندان‌تان همسر شایسته انتخاب کنید زیرا ژن‌ها تأثیرگذار است. بخشی از این آموزش‌ها باید به افراد در آستانه ازدواج ارایه شود.

ضرورت توجه به نکاتی پیش از انعقاد نطفه
محمدی‌مقدم با اشاره به مراحل تربیت جنسی فرزند پس از ازدواج گفت: پدر و مادر باید این مراحل را بدانند و آن را در تربیت خود اعمال کنند. مرحله دوم پیش از انعقاد نطفه فرزند است؛ که اشاره می‌کند پدر و مادر چه رعایت‌هایی داشته باشند. حتی بحث رژیم غذایی مطرح است و این‌که چه خودسازی‌های معنوی داشته باشند. پیش از انعقاد نطفه فرزند از یکی دو روز قبل از انعقاد گرفته تا چند هفته و یک ماه و چهل روز مباحث مختلفی است که در آموزه‌های دینی هم به آن اشاره شده است.

اهمیت ویژه چگونگی روابط بین زوجین
او مرحله سوم را در هنگام انعقاد نطفه فرزند دانست و ادامه داد: در این مرحله نیز آموزه‌هایی ارایه می‌شود از جمله چگونگی روابط بین زوجین که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و خیلی پررنگ به آن پرداخته شده است تا فرزند براساس آموزه‌های دینی تکوین پیدا کند. مرحله چهارم در دوران بارداری است که باید والدین رعایت‌هایی را داشته باشند که در تربیت جنسی فرزند تأثیرگذار است. این چهار مرحله قبل از تولد فرزند و 6 مرحله دیگر بعد از تولد است. مرحله پنجم هنگام تولد و ایام نوزادی تا حداکثر یک ماهگی است که والدین باید مراقبت‌ها و دستورالعمل‌هایی را رعایت کنند. مرحله ششم شیرخوارگی است یعنی از تولد تا پایان 2 سالگی که پدر و مادر باید رعایت‌هایی داشته باشند. مرحله هفتم از خردسالی یا کودکی اول یعنی از ابتدای سه سالگی تا 6 سالگی است. مرحله هشتم نیز تربیت جنسی فرزند از کودکی دوم یعنی 6 سالگی شروع می‌شود تا قبل از بلوغ و مرحله نهم تربیت جنسی فرزند از دوران نوجوانی و بلوغ یعنی از سن تکلیف تا 18- 17 سالگی است که مباحث فراوانی را در برمی‌گیرد از جمله شیوه‌های عفاف‌ورزی دختران و پسران که به‌طور مفصل در کتاب درسنامه عفاف در 600 صفحه بیان شده است. مرحله دهم تربیت جنسی فرزند در دوران جوانی، خواستگاری و ازدواج فرزندان است که از 17 سالگی به بعد در نظر گرفته شده است.

برخی آموزه‌ها مختص والدین و برخی برای انتقال به فرزندان است
این پژوهشگر حوزه علمیه با بیان این‌که برخی از مراحل صرفاً مختص پدر و مادر هستند و باید آن‌ها رعایت کنند و بخشی از این آموزه‌ها باید به فرزند انتقال داده شود، گفت: باید فرزند آگاه شود که چه رعایت‌هایی در این زمینه داشته باشد. مثلاً در آیه قرآن اشاره شده که فرزندان در سن خاصی وقتی بخواهند وارد اتاق پدر و مادر شوند باید اجازه بگیرند. این موضوع و مسائلی مانند خودمراقبتی و محافظت در برابر تعرض دیگران باید به‌طور مستقیم به فرزندان آموزش داده شود. این آموزش‌ها در حوزه دینی است که در مراحل مختلف این‌ها دیده شده‌ و مباحث آن هم بسیار گسترده است. هریک از این 10 مرحله عناوین فراوانی را در زیرمجموعه خود دارند.

مهدکودک‌ها در حوزه تربیت جنسی فعال شوند
محمدی‌مقدم درباره نقش مهدکودک‌ها و مدارس در تربیت جنسی کودکان تصریح کرد: قطعاً بخشی از این آموزش‌ها به مربیان مهدکودک‌ها بازمی‌گردد؛ یعنی مهدکودک‌ها هم باید در این زمینه فعال شوند و آموزش‌هایی به مربیان مهدکودک‌ها داده شود که علاوه بر پدر و مادر، مهدکودک‌ها و همچنین مدارس در این زمینه ورود کنند. ممکن است برخی از مباحث مشترک باشد؛ یعنی نه‌تنها پدر و مادر این آموزه‌ها را به فرزندان خود به‌طور مستقیم به حالت آموزشی و غیرمستقیم به‌صورت تربیتی انتقال دهند؛ بلکه مهدکودک‌ها و مدارس این رعایت‌ها را باید داشته باشند. در این وضعیت ممکن است نوعی هم‌پوشانی اتفاق بیفتد که متفاوت از موازی‌کاری است. این هم‌پوشانی، تأکیدی بر آموزه درست است که هرچه این تأکید از جنبه‌های مختلف و از سوی افراد و محیط‌های مختلف اعمال شود، در نهادینه‌شدن این آموزه‌ها می‌تواند بیشتر مؤثر باشد
 
لزوم ورود حاکمیت براساس آیات قرآن
او با تأکید بر لزوم ورود حاکمیت اظهار کرد: قطعاً ورود حاکمیت در مباحث تربیت جنسی افراد جامعه لازم است. آیات قرآن نیز صریحاً اشاره دارند که هم در بحث ازدواج و هم در رابطه با تربیت جنسی کودکان، حاکمیت نقش بسیار مؤثری در تولید محتوا، پژوهش و تربیت مربیان دارد. تا زمانی‌که حاکمیت ورود پیدا نکند، این موضوع به درستی مدیریت نخواهد شد.
 
كد خبر:40808
منبع خبر:مهرخانه
تاريخ خبر:1396/07/18