صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


"سالمندی" آغاز یک راه تازه؛ پدر و مادرهایی که به پای فرزندان پیر شدند


سالمندی دوران تازه‌ای از زندگی هر فرد است که اگر همراه با آرامش و لذت بردن از زندگی و تماشای به ثمر نشستن سال‌ها تلاش‌شان باشد به بهترین نحو سپری می‌شود.
 
 
سالمندی، دوران مهمی از زندگی است و امروزه به دلیل بالا رفتن امید به زندگی و کاهش میزان زاد و ولد در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، پدیده ســالمندی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.
 
سالمندی در نگاه اجتماعی شامل برخی برداشت‌های قالبی منفی است. در این نگاه، مردم از پیری می‌ترسند و در افکار عمومی پیری با تنهایی، بیماری، ناتوانی و از کار افتادگی همراه است. البته، تجارب افراد کهنسال همیشه این امر را تایید نمی‌کند.

سالمندی دوران تازه‌ای از زندگی افراد است که با توجه به روحیات و خصوصیات اخلاقی هر فرد می‌تواند دوران شادی و لذت آفرینی و یا دوران کسالت و کهولت باشد.

اصفهان 520 هزار سالمند دارد
معاون توانبخشی بهزیستی استان اصفهان با اشاره به آمار سازمان بهداشت جهانی گفت: حدود 10 درصد جمعیت دنیا را سالمندان تشکیل می‌دهند، که در ایران هم حدودا چنین آماری وجود دارد.

سید اصغر فیاض افزود: البته تعداد سالمندان در استان‌های ایران به جهت جغرافیای جمعیتی و نرخ رشد موالید متفاوت است. طبق آمار شبکه بهداشت استان اصفهان در سال 95، حدود 9 و 3 دهم درصد آمار سالمندان بود در حالی‌که این عدد در سال جاری به 10 و 3 دهم درصد افزایش یافته است.

فیاض خاطرنشان کرد: از 5 میلیون و 200 هزار نفر جمعیت استان اصفهان، تقریبا 520 هزار نفر سالمند هستند.

تکریم سالمندان بر همه واجب است
وی با اشاره به اینکه یک شخص بعد از 30 سال خدمت و کار کردن وارد جامعه‌ا‌ی می‌شود که به گفته برخی‌ها، آغاز یک دردسر و گرفتاری است و به سختی می‌توانند چرخ زندگی را با حضور عروس، داماد و نوه‌ها بگذرانند، اظهار داشت: شعار جهانی حاکی از این است که معابر و اماکن عمومی برای همه مردم به ویژه سالمندان، مناسب سازی شود و بتوانند از وسایل حمل و نقل عمومی، پیاده‌روها و تمام امکانات در سطح شهر استفاده کنند.

33 مجموعه نگهداری از سالمندان در اصفهان فعال است
معاون توانبخشی بهزیستی استان با اشاره به وجود 33 مجموعه نگهداری سالمندان در اصفهان اظهار داشت: این مجموعه‌ها با مجوز اداره بهزیستی به صورت شبانه روزی در حال خدمت رسانی به سالمندان هستند.

وی افزود: حدود یک هزار و 500 نفر سالمند خانم و آقا در مجموعه اقامت دارند، تعدادی از آنها وابسته به تخت و دارای شرایط خاص هستند و تعدادی هم غیر وابسته به و خودشان کارهایشان را انجام می‌دهند.

فیاض گفت: هر کدام از این مجموعه‌ها در سطح شهر با توجه به گنجایش ظرفیت، پذیرای 30 تا 400 نفر سالمند است و بزرگترین مرکز نگهداری سالمندان اصفهان، سرای سالمندان صادقیه است که به 400 نفر از سالمندان خدمات ارائه می‌کند.

خدمات ارائه شده به سالمندان
وی با اشاره به نام مرکز، که مرکز اقامتی شبانه روزی است، اظهار داشت: خدمات این مراکز، صرف نگهداری و غذا نیست بلکه برنامه‌های آموزشی و توانبخشی، اردوهای درون شهری و برون شهری، برنامه‌های پزشکی، کار درمانی، فیزیوتراپی، ورزش درمانی و تمرینات پرورش ذهن برای جلوگیری یا عدم پیشرفت آلزایمر در این مراکز ارائه می‌شود.

معاون توان بخشی بهزیستی اصفهان افزود: در این بین مراکز روزانه‌ای هم وجود دارد هر چند تعداد آنها زیاد نیست اما پذیرای سالمندانی هستند که خود خانه دارند و ترجیح می‌دهند روز خود را در این مراکز بگذرانند و در کلاس‌های آموزشی مختلف شرکت کنند و امید به زندگی را افزایش دهند.

طرح غربالگری سالمندان برای کنترل وضعیت سلامت آنها
معاون توانبخشی اداره بهزیستی استان بیان کرد: بیماری‌های شایع دوران سالمندی با رعایت سبک زندگی سالم قابل پیشگیری است، بنابراین ارزیابی سبک زندگی سالمندان برای آموزش صحیح آنها به منظور پیشگیری از بیماری‌ها و بهبود کیفیت زندگی و وضعیت سلامتی شان از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی افزود: به همین دلیل بحث غربالگری برای سالمندان به کمک دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و شبکه‌های بهداشت و درمان مناطق مختلف استان اصفهان، برنامه ریزی‌هایی در این زمینه انجام شده است.

فیاض گفت: تشکیل پرونده پزشکی برای افراد بالای 60 سال و انجام آزمایش‌های مختلف و ارائه دستورات غذایی و پزشکی از جمله خدماتی است که توسط شبکه‌های بهداشت برای سالمندان در حال اجراست.
كد خبر:40954
منبع خبر:تسنیم
تاريخ خبر:1396/08/06