صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


عزم وزارت بهداشت برای به صفر رساندن انتقال HIV از مادر به کودک


دربرنامه پیشگیری از انتقال مادر به کودک 93 درصد از نوزادان متولدشده از مادران باردار مبتلا از ویروس، پاک بودند. بر این اساس، از سال آینده همه زنان باردار ایرانی تست HIV می‌دهند.
بر اساس آمار سازمان ملل متحد، در سراسر جهان بالغ بر 2.5 ميليون كودك زير 15 سال به ايدز مبتلا هستند و نزديك به 500 هزار كودك سالانه بر اثر ابتلا به اين بيماري مي‌ميرند. در سال 2013 میلادی تعداد مبتلایان جدید به این عفونت ویروسی در میان کودکان و افراد بزرگسال در سرتاسر جهان 2.3 میلیون ‌نفر بوده که نسبت به سال 2001 میلادی، 33 درصد کاهش داشته است؛ به‌‌طوری‌ که پیش از این یشل‌سیدیب، دبیر اجرایی دفتر مقابله با ایدز سازمان‌ملل، در رابطه با موارد جدید ابتلای کودکان به ویروس ایدز عنوان کرده بود در سال 2013 میلادی موارد جدید ابتلا به ایدز در بین کودکان تا 260 هزار مورد کاهش یافت که از سال 2001 میلادی، 52 درصد کاهش داشته است. 

60 درصد از مبتلایان به HIV در کشور ما از بیماری خود مطلع نیستند
در کشور ما تا اول تیر ماه سال جاری، تعداد 36 هزار مورد ابتلا به HIV تشخیص داده شده که 84 درصد از آن‌ها مرد و 16 درصد زن هستند. 66 درصد از این افراد از طریق اعتیاد تزریقی و 19 درصد از طریق انتقال جنسی مبتلا شده‌اند. 26 هزار نفر از آن‌ها در مراکز مراقبت و درمان تشکیل پرونده داده‌اند و 12 هزار نفر به‌صورت فعال تحت مراقبت و درمان قرار دارند. تخمین زده می‌شود که تعداد مبتلایان زنده 66 هزار نفر هستند؛ این بدین معناست که 60 درصد از مبتلایان از وضعیت خود آگاه نیستند.

راه‌های عمده انتقال HIV عبارتند از انتقال از طريق خون و فرآورده‌هاي خوني آلوده، استفاده از سرنگ‌های مشترک در اعتیاد تزریقی، رابطه جنسي محافظت‌نشده با فرد مبتلا به HIV و انتقال از مادر به فرزند. از آن‌جایی که طی سال‌های اخیر الگوی انتقال HIV از سرنگ‌های مشترک به روابط جنسی تغییر پیدا کرده و شاهد روند رو به افزایش ابتلای زنان به این بیماری هستیم، این خطر وجود دارد که الگوی انتقال از مادر به فرزند نیز بیش از گذشته مشاهده شود و برای پیشگیری از این مسأله باید اقدامات جدی انجام داد. 

خطر انتقال ویروس از مادر به فرزند
اگر زنی بدون آگاهی از ابتلای خود به ویروس ایدز باردار شود، به احتمال 40 تا 50 درصد، نوزاد او نیز به این بیماری مبتلا می‌شود و نه تنها در دوران بارداری یا هنگام زایمان، ممکن است این ویروس را منتقل کند، که حتی امکان انتقال این ویروس از طریق شیر مادر به کودک نیز زیاد است. به عبارت دیگر، انتقال ایدز از مادر به کودک ممکن است قبل از تولد، طی زایمان یا بعد از تولد از طریق شیر مادر رخ دهد.

با این حال، راه‌هایی وجود دارد که از طریق رعایت آن‌ها زن باردار مبتلا به HIV می‌تواند به احتمال زیاد فرزندی سالم به‌دنیا بیاورد و از آلوده شدن او پس از زایمان جلوگیری کند. این راه‌ها عبارتند از مصرف داروهای ضدرتروویروس در زمان حاملگی (به جز 3 تا 4 ماه اول حاملگی)؛ مصرف داروهای ضدرتروویروسی هنگام وضع حمل؛ زایمان به روش سزارین؛ درمان کوتاه‌مدت نوزاد متولدشده با داروهای ضدرتروویروسی و عدم تغذیه با شیر مادر مبتلا به ایدز. 

احتمال انتقال HIV به جنین در حین بارداری، 20 درصد و در هنگام زایمان، 50 ‌درصد است
امروزه با استفاده از داروهای ضدرتروویروس در مادر و نوزاد، مشاوره، انتخاب شیوه زایمان و اجتناب از شیردهی به نوزاد با شیر مادر آلوده به ویروس، میزان انتقال HIV به نوزادان به کمتر از یک ‌درصد کاهش پیدا کرده است. در بسیاری از موارد، کودکان مادران HIV مثبت از شیر مادر محروم خواهند شد، اما در عوض شانس آلودگی به این ویروس تا حدود 30 درصد در آن‌ها کاهش پیدا خواهد کرد. احتمال انتقال ویروس ایدز به جنین در حین بارداری، 15 تا 20 درصد و در هنگام زایمان، نزدیک به 50 ‌درصد اعلام شده است. 

زن HIV مثبتی که باردار است، پس از ماه‌های اول حاملگی می‌تواند داروهای ضدایدز را دریافت کند تا هم به سلامت خود او کمک کند و هم از انتقال ایدز به جنین جلوگیری شود. ایدز فرآیند حاملگی را تغییر نمی‌دهد و بر روی رشد و تکامل جنین تأثیرگذار نیست، به عنوان مثال منجر به تولد نوزاد عقب‌افتاده ذهنی یا دارای نقص عضو نخواهد شد. 

تا 18 ماهگی کودک با قطعیت نمی‌توان گفت به HIV آلوده شده یا سالم است 
باید به این نکته توجه داشت که آزمون آنتی‌بادی HIV در روزهای اول تولد تمامی کودکانی که از مادران آلوده به این ویروس متولد می‌شوند، مثبت است. البته، بسیاری از این کودکان آلوده به ویروس نیستند، اما آنتی‌بادی‌ها را از بدن مادر دریافت کرده‌اند. به همین دلیل آزمون آنتی‌بادی HIV در آن‌ها یک ماه و سه ماه بعد تکرار خواهد شد و پزشکان تا 18 ماهگی کودک نمی‌توانند با قطعیت بگویند که او به HIV آلوده شده یا سالم است. با این حال از آن‌جاکه مصرف شیر مادر در این نوزادان، مخصوصاً پس از 3 تا 6 ماهگی می‌تواند خطر آلودگی به HIV موجود در شیر مادر را به شدت افزایش دهد، به مادرانHIV  مثبت که به آب سالم و جایگزین‌های شیرمادر دسترسی دارند، توصیه می‌شود از شیردادن به نوزاد خود خودداری کنند.

اگر زنان باردار مبتلا هيچ دارويي مصرف نکنند، شانس انتقال ويروس به جنين 15 تا 30 درصد است و با مصرف دارو اين احتمال بسیار کمتر مي‌شود. البته علاوه بر اين‌که در دوران بارداري به مادر دارو داده مي‌شود، بعد از تولد بچه هم بلافاصله در اولين فرصت به او دارو مي‌دهند و مصرف داروي خوراکي بايد تا يک هفته بعد از تولد ادامه پيدا کند. در فاصله 6 و 9 ماه نيز براي بررسي آنتي‌بادي‌هاي بچه، آزمايش‌هايي انجام مي‌گيرد. 

زايمان سزارين احتمال انتقال ويروس به جنين را کم مي‌کند
از سوی دیگر، انجام زايمان سزارين احتمال انتقال ويروس به جنين را کم مي‌کند. البته در کشورهاي مختلف، دستورالعمل‌ها متفاوت است، اما در کشور ما سزارين را توصيه مي‌کنند؛ چون احتمال انتقال در زماني که جنين از کانال زايمان مي‌گذرد و جنين ترشحات مادر را مي‌بلعد، خيلي زياد است، ولي وقتي جنين از شکم بيرون مي‌آيد، احتمال انتقال کمتر مي‌شود.

فعالیت‌های وزارت بهداشت برای جلوگیری از انتقال ویروس HIV از مادر به فرزند
وزارت بهداشت طی سال‌های اخیر فعالیت‌هایی برای جلوگیری از انتقال ویروس HIV از مادر به فرزند انجام داده است. براساس راهبرد ملی کنترل ایدز در کشور، مصوب سال 1393، پیشگیری از انتقال HIV از مادر به نوزاد به طور جدی در دستور کار قرار گرفته است و اگر زنی مشکوک به ابتلا باشد و بخواهد باردار شود، با مراجعه به مراکز تعریف‌شده وزارت بهداشت، می‌تواند خدمات رایگان مشاوره و پیشگیری را برای جلوگیری از ابتلای نوزاد خود به HIV دریافت کند. اگر زنی که خود یا همسرش رفتار پرخطر جنسی داشته است و در خطر عفونتHIV  است، به‌موقع به مراکز بهداشتی مراجعه کند، احتمال انتقال ویروس ایدز به نوزاد آنان از 50 درصد به کمتر از 2 درصد کاهش می‌یابد. 

در برنامه وزارت بهداشت و طبق دستورالعمل مصوب، بعد از مراجعه این زنان حتی اگر قبل از بارداری باشد، داروهای ضدویروس به صورت رایگان در اختیار آنان قرار داده می‌شود. همچنین توصیه می‌شود که زایمان به روش سزارین انجام شود که زایمان آنان کاملاً رایگان خواهد بود. بعد از تولد نوزادشان نیز به هر میزان که نیاز باشد، شیرخشک رایگان در اختیارشان قرار داده می‌شود تا از شیر مادر تغذیه نکنند. 

توصیه وزارت بهداشت به زوج‌ها این است که اگر خودشان یا همسرشان هر نوع رفتار پرخطر که موجب انتقال ویروس ایدز می‌شود، داشته‌اند، اعم از اعتیاد تزریقی و استفاده از لوازم مشترک یا رفتار جنسی محافظت‌نشده، قبل از اقدام به بارداری به مراکز بهداشتی مراجعه کنند و از خدمات رایگان مشاوره و پیشگیری برخوردار شوند. 

دکتر پروین افسرکازرونی؛ رییس اداره ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در رابطه با برنامه پیشگیری از انتقال مادر به کودک که توسط وزارت بهداشت از اواسط سال 93 آغاز شده اعلام کرد این برنامه‌ها در 16 دانشگاه و 170 مرکز درمانی شروع به کار کرد و آموزش‌هایی ارایه شد. در این مراکز ماماها آموزش دیدند و به زنان باردار گفتند تست HIV جزو آزمایش‌ها است. 99 درصد از مادران باردار از این آزمایش‌ها استقبال کردند که از این میان 79 مورد زن مبتلای باردار تشخیص داده شد. گزارش سال گذشته نشان داد در مجموع 170 زن مبتلای باردار داشتیم که درمان آن‌ها شروع شد. در مجموع 93 درصد از نوزادان متولدشده از مادران باردار مبتلا از ویروس، پاک بودند. 

از سال آینده همه زنان باردار ایرانی تست HIV می‌دهند
این برنامه به‌صورت پایلوت توسط سازمان بهزیستی، ستاد مبارزه با مواد مخدر، وزارت رفاه و سازمان زندان‌ها تدوین و اجرا شده بود اما به گفته کازرونی از سال آینده همه زنان باردار ایرانی تست HIV می‌دهند.
كد خبر:41337
منبع خبر:مهرخانه
تاريخ خبر:1396/09/27