صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دانشمندان یک گام به تکثیر اسپرم انسان نزدیک‌تر شدند


دانشمندان به تازگی به موفقیت های بیشتری در زمینه تکثیر اسپرم انسان دست یافته اند که زمینه را برای تولید اسپرم مصنوعی و حل برخی مشکلات پیچیده ناباروری هموار می کند.
پژوهشگران دانشگاه کمبریج برای اولین بار توانسته اند به نیمه راه تولید اسپرم انسان برسند که مرحله ای مابین تولید سلول های بنیادی اسپرم و شکل گیری اسپرم های نابالغ محسوب می شود.
 
این گروه تلاش می کنند دریابند چگونه سلول های جنینی و بنیادی تشکیل دهنده اسپرم طی فرایندهای پیچیده ای موسوم به meiosis به اسپرم های نابالغ مبدل می شوند.

این سلول ها سفری هشت هفته ای را در بدن انسان آغاز می کنند و محققان توانسته اند مسیر دقیق آنها را در چهار هفته از این مسیر مشخص و علامتگذاری کنند. بدین منظور از سوزن های بسیار کوچکی استفاده شده که مجهز به هوش مصنوعی هستند و می توانند اسپرم ها را تعقیب کنند.

دانشمندان می گویند این فناوری تا یک دهه آینده به تکامل کامل می رسد و در این صورت با تولید سلول های بنیادی اسپرم انسان ها می توان بخش عمده ای از مشکلات  را حل کرد. آنها می گویند آزمایش هایی که در این زمینه تا به حال بر روی موش ها انجام شده کاملا موفقیت آمیز بوده است.
 
كد خبر:41367
منبع خبر:مهر
تاريخ خبر:1396/10/13