صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت خبر داد؛

اجرای پایلوت افزایش ساعات آموزش پیش از ازدواج در تهران و البرز


رضایت زناشویی زوجینی که آموزش مهارت‌های ارتباطی را دریافت کرده‌اند، بیشتر از زوج‌هایی است که این آموزش‌ها را دریافت نکرده‌اند.
با مدیریت و تصویب کارگروه کنترل و کاهش طلاق شورای عالی انقلاب فرهنگی مقرر شده است که ساعات آموزش هنگام عقد زوجین از 2 ساعت به 6 ساعت افزایش یابد و پایلوت آن در تهران و البرز برگزار می‌شود.

دکتر سیدحامد برکاتی، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار مهرخانه، درباره اقدامات این وزارتخانه در زمینه آموزش‌های پیش از ازدواج تصریح کرد: ازدواج به‌عنوان یکی از حساس‌ترین مراحل انتخاب و گزینش در طول زندگی انسان مطرح است که اثرات سازنده‌ای را در سطح فردی (نظیر پویایی و شادابی، سلامت روحی و جسمی و رفع نیازهای انسانی و...) و نیز در سطح نظام اجتماعی و حفظ نهاد خانواده و بقای نسل و ابقای شبکه روابط اجتماعی ایفا می‌کند. تمامی انسان‌ها به حکم فطرت و سرنوشت خویش، برای تشکیل کانون خانواده تمایل ذاتی دارند. خداوند نیز در قرآن می‌فرماید: از نشانه‌های قدرت خداست که همسرانی از جنس خودتان برایتان آفرید تا با آن‌ها آرام گیرید و در میانتان دوستی و مهربانی (مودت و رحمت) به‌وجود آورد.

دین اسلام و راهنمایی‌های ارزنده در زمینه ازدواج
او ادامه داد: دین مبین اسلام که به همه ابعاد وجودی انسان توجه دارد و برای هرکدام برنامه‌هایی تدوین کرده است، با آیات و احادیث متعددی به بیان تقدس بنیان ازدواج پرداخته است و راهنمایی‌های ارزنده‌ای برای حفظ تداوم واستحکام آن دارد. به‌ طوری‌که پیامبراکرم(ص) می‌فرمایند: نکاح و ازدواج سنت من است؛ هرکس ازدواج کند، به‌وسیله آن نصف دینش را حفظ کرده است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس با بیان این‌که انسان موجودی است که اجتماعی آفریده شده و همواره اجتماعی زیسته است، افزود: از جمله مهم‌ترین ابعاد و زمینه‌های تحقق زندگی جمعی و اجتماعی، ازدواج است. ازدواج و تشکیل خانواده، ماندنی‌ترین آیین و خانواده همواره پایدارترین نهاد بشری بوده است. ازدواج، پایه‌گذاری خانواده و خانواده، واحد تشکیل‌دهنده جامعه است. سلامت و سعادت جامعه در گرو پایه‌گذاری صحیح سنگ این بنا و مراقبت‌های جامع جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی از آن است و منطقی‌ترین شکل ارایه این مراقبت، افزایش آگاهی‌های عمومی، برانگیختن احساس مسؤولیت و مشارکت یکایک افراد جامعه در این فعالیت پرثمر و بنیادی است. ارایه مناسب، گسترده و عادلانه خدمات بهداشتی، درمانی و آموزشی و فراهم ساختن زمینه دسترسی عموم به این خدمات، از اصول اساسی آن است. در سرآغاز تشکیل خانواده، افزایش آگاهی‌های بهداشتی در مفهوم جامع آن می‌تواند نقش مهم و مؤثری در تأمین سعادت و سلامت افراد، خانواده‌ها، جامعه و نسل‌ها داشته باشد.

مبنای آموزش‌های پیش از ازدواج
برکاتی درباره محتوای این آموزش‌ها گفت: سرفصل‌های آموزش‌های پیش از ازدواج در زمینه‌های مختلف ارتباطات زوجین با محور قرار دادن موضوعات مورد نیاز و علاقه زوجین در آستانه ازدواج در ابعاد مختلف سلامت شامل سلامت جسمی، ذهنی، اجتماعی و معنوی است. همچنین در این مطالب به تبیین مسایل سلامت باروری پرداخته می‌شود. اعلام نیاز زوجین به دانستن مطالب متفاوت در بررسی‌های انجام‌شده و هشدارهایی که نشان می‌داد تحکیم بنیان خانواده باید به‌عنوان اصل در برنامه‌ها مدنظر قرار گیرد، سبب شد که سه مقوله مبانی مذهبی ازدواج، روابط عاطفی، اجتماعی و زناشویی زوجین در آغاز زندگی مشترک به آموزش‌ها اضافه شود.

او با تأکید بر توجه به رهنمودهای رهبر انقلاب تصریح کرد: رهنمودهای ایشان مبنی بر لزوم بازنگری صحیح در سیاست‌های جمعیتی و حذف دیدگاه‌های تحدید موالید و تغییر آن به فرزندآوری مسؤولانه، آگاهانه و آزادانه و آمار قابل توجه بارداری‌های برنامه‌ریزی‌نشده و پرخطر، و تأثیری که این نوع بارداری می‌تواند بر سلامت مادر و کودک و خانواده ایجاد کند، در محتوای جدید آموزش‌ها مد نظر قرار گرفت.

سرفصل‌های آموزش‌های پیش از ازدواج
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس با اشاره سرفصل‌های آموزشی اظهار کرد: رؤوس این مطالب که در راستای تحکیم بنیان خانواده و رضایت زناشویی است، شامل مواردی همچون آشنایی با مفاهیم سلامت باروری؛ کلیاتی در مورد آناتومی و عملکرد دستگاه تناسلی زن و مرد؛ مفاهیم بارداری، سقط و قاعدگی و نکات بهداشتی و ایمنی که در هر یک از این موارد لازم است رعایت شوند؛ ارتباط جنسی سالم و ایمن است. در این کلاس‌ها ضمن پاسخ‌گویی به سؤالات زوجین با نظر آن‌ها انواع مطالب کمک آموزشی مانند کتاب، لوح فشرده آموزشی و آموزش مجازی در اختیارشان قرار داده می‌شود.
 
افزایش ساعات آموزشی/ پایلوت طرح در تهران و البرز
برکاتی در مورد افزایش ساعات آموزش‌های پیش از ازدواج بیان کرد: در برنامه جدید، در راستای ارتقای رضایتمندی از زندگی زناشویی، با مدیریت و تصویب کارگروه کنترل و کاهش طلاق شورای عالی انقلاب فرهنگی مقرر شده است که ساعات آموزش هنگام عقد زوجین از 2 ساعت به 6 ساعت افزایش یابد. طبق هماهنگی‌های انجام‌شده مباحث اخلاقی، روان‌شناسی، دینی و حقوقی به سرفصل‌های سلامت باروری اضافه می شود. این کلاس‌ها با همکاری و هماهنگی ارگان‌های مختلف مانند دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، قوه قضاییه، سازمان بهزیستی و سازمان تبلیغات اسلامی برگزار خواهد شد. برای آموزش هر واحد، از مربیان مرتبط همان دستگاه، بهره گرفته خواهد شد. این برنامه به‌صورت پایلوت در دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران، شهید بهشتی و البرز برگزار خواهد شد.

پزشک و ماما آموزش‌ها را ارایه می‌دهند
او با اشاره به آموزش‌دهندگان سرفصل‌های مذکور تصریح کرد: در حال حاضر در اکثر کلاس‌های آموزش هنگام ازدواج که به تفکیک کلاس‌های مجزا برای دختران و پسرانی که برای انجام آزمایش‌های پیش از ازدواج مراجعه کرده‌اند، برگزار می‌شود، مربیان زن (پزشک یا کارشناس ارشد مامایی) و مربیان مرد (پزشک) به امر آموزش می‌پردازند. با توجه به رویکرد در نظر گرفته برای ارتقای مداوم، انتخاب این افراد به گونه‌ای است که حداقل تغییرات در جابه‌جایی آن‌ها وجود داشته باشد. این افراد برای آگاهی از اصول مشاوره و برقراری ارتباط بین فردی دوره کارگاه مشاوره را طی کرده‌اند. پایش و ارزشیابی مستمر این کلاس‌ها و تعیین مشکلات و طراحی مداخلات لازم برای حل مشکل و اعلام گزارش اقدامات انجام‌شده از ضروریات لازم‌الاجراست. در دانشگاه‌های پایلوت 3 دستگاه دیگر نیز حضور خواهند داشت.

افزایش توانمندی زوجین، هدف نهایی است
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس با بیان این‌که در این کلاس‌ها با استفاده از فیلم آموزشی، مولاژ و پوسترهای آموزشی سعی در برقراری ارتباط خوب و انتقال مفاهیم شده است، افزود: آموزش‌های هنگام ازدواج یکی از مسایل مهمی است که بر اساس سیاست‌های ابلاغی جمعیت مقام معظم رهبری و در راستای تحکیم بنیان خانواده مورد توجه است. آموزش‌ها با این هدف ارایه می‌شود که زوجین در آستانه ازدواج و پس از آن، با افزایش مدت یا حجم آموزش‌های لازم در زمان ازدواج و پس از آن، از مهارت‌ها و توانمندی‌های بیشتری برای آغاز و ادامه زندگی مشترک برخوردار شوند.

برکاتی ادامه داد: به منظور ارتقای کمی و کیفی آموزش‌های هنگام عقد و تداوم آموزش‌های زوجین در فاصله زمانی عقد و ازدواج با بهره‌گیری از روش‌های آموزشی مختلف و ادغام آموزش و خدمات پس از ازدواج با تأکید بر پنج سال اول پس از ازدواج ساعات آموزشی افزایش یافت. از زمان اضافه‌شدن آموزش‌های تکمیلی به آموزش حضوری زوجین در آستانه ازدواج بیش از سه میلیون جلد کتاب، حدود نیم میلیون DVD آموزشی و بیش از هفتاد هزار اکانت آموزشی در بین زوجین در آستانه ازدواج توزیع شده است.

گسترش آموزش‌ها به بعد از ازدواج
او درباره چرایی تصمیم برای افزایش آموزش‌ها اظهار کرد: اصول کلی آموزش برای زوجین در حال حاضر بهره‌گیری از زمان مراجعه برای انجام آزمایش‌های هنگام ازدواج است؛ زیرا زوجین برای ثبت رسمی ازدواج خود نیازمند جواب آزمایش تالاسمی و اعتیاد هستند و دریافت جواب این آزمایش‌ها منوط به گذراندن کلاس‌های آموزش هنگام ازدواج است. با این وجود باید توجه کرد که بسیاری از مشکلات زوجین زمانی بروز می‌کند که زندگی زیر یک سقف پس از ازدواج آغاز می‌شود و 50 درصد طلاق‌ها نیز در چهار سال اول زندگی رخ می‌دهد. بر این اساس برای تقویت خدمات مشاوره‌ای و سلامت پس از ازدواج با رویکرد حل مشکلات زوجین در ابتدای زندگی زناشویی و پس از آن، در نظر داریم تا با مداخله‌ها و آموزش‌هایی به زوجین در پنج سال اول پس از ازدواج، در ارتقای رضایتمندی زوجین از زندگی مشترک و کاهش شاخص طلاق مؤثر باشیم.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس افزود: تصمیم داریم با توجه به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم تداوم آموزش‌های هنگام ازدواج به پس از ازدواج و ایجاد و استقرار برنامه خدمات پس از ازدواج، به افزایش رضایتمندی زوجین از زندگی مشترک کمک کنیم. در این راستا مقرر است آموزش‌ها برای پنج سال اول پس از ازدواج نیز تداوم پیدا کند. به منظور تقویت و ارتقای آگاهی‌های مربیان ، افزایش پوشش آموزش‌ها و توانمندسازی ارایه‌دهندگان خدمت نیز در سال 95 در قالب کارگاه آموزشی با کمک مربیان ارشد کشوری، بازآموزی بیش از 800 مربی منطقه‌ای این کلاس‌ها انجام شد.

بازنگری در محتوای آموزشی با توجه به نظرات شورای عالی انقلاب فرهنگی
برکاتی با اشاره به چگونگی تدوین محتوای آموزشی تصریح کرد: کتابچه توسط مسؤولان وقت اداره باروری سالم و با بهره‌گیری از نظرات اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها تدوین شد و در حال حاضر با توجه به سرفصل‌های جدید مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در دست بازنگری است. برگزاری کلاس‌های آموزش هنگام ازدواج که از ابتدا در بیش از 400 مرکز بهداشتی درمانی در 400 شهرستان آغاز شده است، به ارتقای آگاهی، نگرش و عملکرد زوجین، ارتقای سطح سلامت زوجین، مبانی اسلامی تشکیل خانواده، عاطفی و اجتماعی، روابط زناشویی و باروری سالم کمک کرده است.

رضایت زناشویی زوجینی که آموزش مهارت‌های ارتباطی را دریافت کرده‌اند، بیشتر است
او در مورد تأثیرات کلاس‌ها گفت: در بررسی‌ها و پایش‌های به‌عمل آمده، اکثر زوجین از کلاس‌های آموزش‌های هنگام ازدواج در حد خوب تا متوسط رضایت داشته و مایل به کسب اطلاعات و جلسات آموزشی بیشتر هستند. نتایج پایش نشان می‌دهد که آموزش‌های هنگام ازدواج تأثیر معناداری بر کاهش تفکرات غیرمنطقی و تعدیل باورهای ارتباطی زوج‌ها دارند. رضایت زناشویی زوجینی که آموزش مهارت‌های ارتباطی را دریافت کرده‌اند، بیشتر از زوج‌هایی است که این آموزش‌ها را دریافت نکرده‌اند. افزایش آگاهی و نگرش زوجین شرکت‌کننده در کلاس‌های آموزش هنگام ازدواج نسبت به قبل افزایش چشم‌گیری داشته است. ارتقای کیفیت کلاس‌های هنگام ازدواج در ایجاد تغییر رفتار نسبتاً پایدار زوجین و ارتقای سطح سلامت آنان مؤثر است.

برکاتی به تأثیر نهادها و قوانین مختلف در تدوین محتوای آموزشی کلاس‌ها اشاره کرد و افزود: با بهره‌گیری از فرصت ضرورت انجام آزمایش تالاسمی قبل از ثبت ازدواج، برگزاری این کلاس‌ها از سال 1372 در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی آغاز شد و طی این سالیان ارتقای کمی و کیفی پیدا کرده است. ادامه این برنامه بر اساس سیاست‌های کلی خانواده (ابلاغی مقام معظم رهبری) و از سویی با استناد به مفاد اسناد بالادستی و برنامه‌های ملی نظام همچون قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، قانون تسهیل ازدواج جوانان مصوب 1384، نقشه مهندسی فرهنگی کشور مصوب1391، قانون حمایت خانواده ابلاغی سال 1393، سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی مقام معظم رهبری 1393، برنامه پنج سالانه ششم توسعه فرهنگی، اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و در راستای اجرای برنامه ملی کنترل و کاهش طلاق مصوب 1394 و کارگروه تخصصی آموزش برنامه ملی کنترل و کاهش طلاق در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت گرفته و اداره باروری سالم دفتر سلامت جمعیت خانواده و مدارس وزارت متبوع و همکاری قوه قضاییه، سازمان بهزیستی کشور و سازمان تبلیغات اسلامی به این امر خواهند پرداخت.

آموزش پیشگیری از ایدز
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس درباره آموزش‌های حوزه HIV/ ایدز تصریح کرد: با همکاری اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی، فصل پیشگیری از بیماری ایدز و نیز تأثیر آن در تحکیم بنیان خانواده تدوین و تدریس می‌شود تا زوجین اطلاعات لازم در این زمینه را دریافت کنند و مسائلی مانند اصول اولیه پیشگیری را بدانند.
كد خبر:41582
منبع خبر:مهرخانه
تاريخ خبر:1396/11/23