صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


بیمه درمان ناباروری؛ پوشش کامل یا ناممکن بودن آن؟!


هزینه‌های درمان ناباروری در ایران و حتی در مراکز خصوصی یک‌سوم کشورهای اروپایی است.
به گزارش مهرخانه، به گفته رییس اداره سلامت جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت طبق سرشماری سال 1395، سن زنان 15 میلیون خانوار بین 15 تا 49 سال بود که 20 درصد این خانواده‌ها نابارور بودند. براساس اطلاعات منتشرشده در سال 1393 کرمان بیشترین میزان ناباروری را دارد و پس از آن استان‌های سیستان و بلوچستان با 12 درصد، یزد با 11 درصد و اصفهان با 8 درصد قرار می‌گیرند.

مسؤولان و متخصصان حوزه ناباروری نظرات متفاوتی در مورد میزان ناباروری هریک از جنسیت‌های زن و مرد دارند. عموم کارشناسان اعلام می‌کنند که نیمی از علت ناباروری مربوط به مردان و نیمی از آن مربوط به زنان است. گروهی نیز معتقدند 40 درصد ناباروری‌ها علت مردانه، 40 درصد علت زنانه و 20 درصد علت مشترک دارد.

اما چندی پیش دكتر محمدمهدی آخوندی جنين‌شناس و رییس مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا به خبرنگار مهرخانه گفت: بررسی‌های جدید نشان می‌دهد این نسبت اخیراً به کلی تغییر یافته و آن‌چه مشخص است آمار ناباروری مردان نسبت به گذشته افزایش داشته و در حال حاضر مردان سهم سنگینی در ناباروری دارند. البته در این مورد هنوز آمار رسمی اعلام نشده و میزان ناباروری مردان در کشور به طور دقیق در دست بررسی است. بررسی‌های ما در مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا نشان می‌دهد بین 65 تا 70 درصد موارد ناباروری مربوط به مشکلات ناباروری مردان است و درواقع زنگ خطری است که در حوزه سلامت مردان به صدا در آمده و خبر از مشکلات جدی زیست‌محیطی اعم از آلودگی‌های آب و هوا، انواع اشعه‌ها، محیط‌های کاری نامناسب و در بروز این مشکل در کشور می‌دهد.

سیاست‌های کلی جمعیت و ناباروری
برای اولین‌بار در سیاست‌های کلی جمعیت که رهبر انقلاب اواخر اردیبهشت ماه سال 93 براساس بند یک اصل 110 قانون اساسی آن را ابلاغ کردند، نسبت به اعطای تسهیلات برای درمان ناباروری تأکید شده است. این سیاست‌ها شامل 14 بند است که در بند سوم آن به لزوم درمان ناباروری اشاره شده است. ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت باعث شد که در ماده 117 لایحه برنامه ششم توسعه نیز دولت موظف شود تا با ایجاد سازوکارها و تأمین اعتبارات لازم در قالب بودجه سنواتی، اقداماتی در حوزه افزایش جمعیت و تعالی خانواده انجام دهد که در بند 8 این برنامه به موضوع ناباروری و ارائه تسهیلات لازم اشاره شده است.

پوشش کامل درمان ناباروری
در روزهای اخیر، خبری مبنی بر پوشش کامل درمان ناباروری منتشر شد که امیدی را برای ناباروران به همراه داشت اما با گذشت چند روز توسط مسؤول دیگری ناممکن خوانده شد.

دکتر سعید نمکی، معاون اجتماعی سازمان برنامه و بودجه اظهار کرده بود که برای درمان ناباروری مردان منابع کافی را پیش‌بینی کرده‌ایم. از سال آینده تمامی هزینه‌های درمان ناباروری را تحت پوشش بیمه خواهیم داشت. افزایش سن ازدواج یک مؤلفه اقتصادی و فرهنگی است و خیلی متوجه وزارت بهداشت نیست؛ با تلاش‌هایی که صورت گرفته و با همکاری وزارت بهداشت منابعی را برای تأمین هزینه‌های درمان ناباروری از طریق پوشش بیمه‌ای تعریف کردیم که بر همین اساس از سال آینده تمامی هزینه‌های درمان ناباروری تحت پوشش بیمه‌ها قرار خواهد گرفت.

پوشش کامل، ناممکن است
اما دیروز سیامک مره‌صدق، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در اظهاراتی، صحبت‌های بالا را ناممکن خواند. به گفته او از سازمان برنامه و بودجه درخواست می‌کنیم تا اعتباراتی که تاکنون برای وزارت بهداشت تعیین شده را پرداخت کند تا این وزارتخانه بتواند فعالیت‌های جدی خود را انجام دهد، سپس وارد فازهای جدید درمان شود. هم‌اکنون وزارت بهداشت برای اجرای طرح‌های خود با کمبود شدید منابع مواجه بوده و پیش‌بینی می‌شود که سال آینده با توجه به تأمین داروهای گران و فوق تخصصی و پرهزینه بودن مراحل درمان نازایی اجرای این مهم امکان‌پذیر نباشد.

مره‌صدق مطرح کرد که اگر درمان نازایی از جمله تعهدات وزارت بهداشت قرار بگیرد، عملیاتی‌کردن آن با این رقمی که در بودجه 97 برای حوزه سلامت در نظر گرفته شده، به‌راحتی امکان‌پذیر نیست. البته در بودجه 97 به‌طور خاص اعتباراتی برای درمان ناباروری تعیین نشده است، ضمن این‌که با افزایش اعتباراتی که در لایحه بودجه برای وزارت بهداشت در نظر گرفته شده، این وزارتخانه در انجام تعهدات کنونی خود نیز با مشکل مواجه خواهد شد. اگر با تأمین منابع در جهت تحت پوشش بیمه‌ای قرار دادن ناباروری اقدام شود، یکی از اهداف سیاست‌های کلی نظام مبنی بر افزایش جمعیت محقق می‌شود؛ چراکه بسیاری از افراد به دلیل بالابودن هزینه‌های درمان ناباروری از فرزندآوری محروم می‌شوند، اما تحقق این مهم نیز در گروی پیش‌بینی اعتبارات خاص برای این بخش است.

به گزارش مهرخانه، صحبت‌های مره‌صدق به‌طور کامل اجرای پوشش کامل بیمه‌ای درمان ناباروری را رد نکرده است بلکه به اعتقاد او با توجه به بودجه وزارت بهداشت چنین امکانی وجود ندارد. با این وجود با توجه به صحبت‌های معاون اجتماعی سازمان برنامه و بودجه یکی از مطالبات از وزارت بهداشت در سال 97، پوشش کامل بیمه‌ای درمان ناباروری خواهد بود.
كد خبر:41648
منبع خبر:مهرخانه
تاريخ خبر:1396/12/06