صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


کاهش نرخ باروری کلی؛ چالش مهم جمعیتی کشور


کارشناس جمعیت و فرزندآوری دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان اظهار کرد:کاهش نرخ باروری کلی، چالش جدی است که جمعیت کشور با آن مواجه است.

زهرا اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه داشتن فرزند یکی از اهداف مهم ازدواج و زندگی مشترک است و زوجین آن را به عنوان یکی از خواسته‌ها و اهداف‌ خود در زندگی مشترک مد نظر قرار می‌دهند، گفت: دین مبین اسلام هدف اصلی تشکیل زندگی و خانواده را ایجاد آرامش در انسان‌ها و پیدایش محبت و مودت زوجین دانسته است و این موضوع را در سوره مبارکه روم آیه 21 به صراحت بیان می‌دارد.

 

وی افزود: تولد فرزند می‌تواند باعث افزایش عشق و محبت بین زوجین شده و تاثیرات مثبت و سازنده‌ای در زندگی آنان ایجاد کند. همچنین فرزندآوری یکی از مهم‌ترین مولفه‌های جمعیت و از جمله موضوعاتی است که در حوزه مسائل اجتماعی توجه زیادی به خویش معطوف داشته است.

 

کارشناس جمعیت و فرزندآوری دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان خاطرنشان کرد: رشد جمعیت و کنترل آن دو مقوله اساسی است که امروز در مسائل اقتصادی و اجتماعی ما مورد توجه واقع شده است و هر کشوری اگر جمعیت متعادلی داشته باشد برنامه‌ریزی برای توسعه و تحقق شاخص‌های پیشرفت و رفاه آن راحت‌تر است. محور توسعه در کشورها هم معمولا جمعیت جوان، پویا، بالنده و خلاق است و معمولا این گونه جوامع، سرزنده و پویا هستند .

 

اسلامی افزود: با وجود اینکه بیش از 32 درصد جمعیت کشور در سن 20 تا 34 سالگی و در زمان کار و ازدواج هستند، کاهش نرخ باروری کلی، چالش جدی است که جمعیت کشور با آن مواجه است، این در حالی که در دهه 60 هر خانواده تعداد فرزندان زیادی داشت اکنون این میزان به حدود 2 فرزند برای هر خانواده رسیده است.

 

کارشناس جمعیت و فرزندآوری دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان اظهار کرد: بدون تردید کاهش سریع باروری همراه با بهبود شرایط زیستی و افزایش امید به زندگی در ایران در دهه‌های آینده به تغییرات سریع ساختارهای سنی و سالخوردگی جمعیت می‌انجامد.

 

این کارشناس اضافه کرد: در حال حاضر جامعه ایران در مرحله انتقال ساختار سنی از جوانی به سالخوردگی است. فزونی سرعت رشد جمعیت سالمندان در دهه‌های آینده موجب افزایش بار تکفل و گسترش نیازهای سالمندان شده است و با کاهش جمعیت فعال و مولد به فرآیند توسعه اجتماعی، اقتصادی و مسائل متعدد درمانی و مسائل خاص جامعه می‌گذارد.

 

اسلامی تاکید کرد: با توجه به تداوم کاهش جمعیت و نرخ باروری کلی در کشور به کمتر از حد جایگزینی (1.2) و عدم توازن گروه‌های سنی در ساختار جمعیت، نظر به رهنمودها و منویات مقام معظم رهبری و ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت و بر اساس بند اول سیاست‌های کلی جمعیت مبنی بر ارتقای پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری بیش از سطح جایگزینی (1.2)، دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور هم راستا با این سیاست‌ها، مجدانه در زمینه اجرایی نمودن اهداف سیاست‌های کلی جمعیت به ویژه بندهای دوم و چهارم این سیاست‌ها و با تأکید برارتقاء شاخص‌های سلامت مادر و کودک، مداخلات مناسبی در راستای تصمیم‌گیری مسئولانه، آگاهانه و آزادانه خانواده‌ها طراحی و در حال اجرا است.

 

وی با اشاره به برخی از سیاست‌های کلی جمعیت در زمینه فرزندآوری و باروری سالم افزود: ارتقای پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی، اختصاص تحصیلات مناسب برای مادران بویژه در دوره باردرای و شیردهی و پوشش بیمه‌ای آنا ، هزینه‌های زایمان و درمان ناباروری مردان و زنان و تقویت نهادها و موسسات حمایتی ذیربط بخشی از این سیاست‌ها هستند.

 

این کارشناس با اشاره به برخی از دیگر سیاست‌های فرزندآوری، افزود: تحکیم بنیان و پایداری خانواده با اطلاع و تکمیل آموزشی مهارت‌های فرزندپروری و تأکید بر آموزش مهارت‌های زندگی و ارتباطی و ارائه خدمات مشاوره‌ای بر مبنای فرهنگ شهرهای اسلامی، ایرانی و توسعه و تقویت نظام اجتماعی، خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت‌های پزشکی، ترویج و نهادینه کردن کسب زندگی اسلامی، ایرانی و مقابله با ابعاد نامطلوب سبک زندگی غربی و ارتقای امید به زندگی، تأمین سلامت و تغذیه سالم جمعیت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه اعتیاد، سوانح، آلودگی‌های زیست‌محیطی و بیماری‌ها و درصد تمرینات جمعیتی در ابعاد کمی و کیفی با ایجاد ساز و کار مناسب و تدوین شاخص‌های بومی توسعه انسانی و انجام پژوهش‌های جمعیتی و توسعه، از دیگر سیاست‌های کلی جمعیت در زمینه فرزندآوری و باروری سالم است.

كد خبر:42273
منبع خبر:ایسنا
تاريخ خبر:1397/04/20