صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


برای اولین بار در طول سال‌های اخیر رخ داد؛

کاهش جمعیت در کشور ژاپن


تلاش دولت برای توقف روند کاهشی

بر اساس آمارهای رسمی دولت ژاپن، برای اولین بار در طول سال‌های اخیر این کشور با کاهش جمعیت روبرو شده و شمار متولدین ثبت شده آن کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از سی ان ان، بر اساس آمارهای رسمی دولت ژاپن، برای اولین بار در طول سال های اخیر این کشور با کاهش جمعیت روبرو شده و شمار متولدین ثبت شده آن کاهش یافته است.

بنابر اعلام وزارت سلامت، کار و رفاه ژاپن، کم ترین تعداد متولدین در سال ۱۸۹۹ بوده و پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۸ تعداد نوزادان متولد شده به زیر ۹۲۱ هزار نفر و کم تر از آمار سال ۱۸۹۹ رسد.

از سال ۱۸۹۹ تاکنون این اولین بار است که تعداد نوزادان متولد شده در کشور ژاپن تا این حد کاهش پیدا می کند.  

بر اساس این خبر شمار نوزادان تازه متولد شده در سال ۲۰۱۷، ۲۵ هزار نفر کاهش یافته است. به علاوه بیش ترین آمار مرگ ومیرهای این کشور پس از جنگ، در سال ۲۰۱۸ ثبت شده است.

 این رقم همسو با روند کاهش جمعیت در ژاپن از ۴۴۸ هزار مرگ به یک میلیون و ۳۶۹ هزار نفر در سال ۲۰۱۸ رسیده است.

هم چنین ۲۰ درصد جمعیت ژاپن بالای ۶۵ سن داشته و کشوری پیر محسوب می شود. جمعیت کلی آن در سال جاری حدود ۱۲۴ میلیون نفر بوده و پیش بینی می شود این رقم در سال ۲۰۶۵ به ۸۸ میلیون نفر کاهش یابد.

نخست وزیر ژاپن در تلاش است که جمعیت تا سال ۲۰۶۰ به کم تر از ۱۰۰ میلیون نفر نرسد.

در سال ۲۰۱۷ دولت به منظور پیشگیری از کاهش جمعیت با صرف نزدیک به ۲ تریلیون ین، به ایجاد کودکستان هایی رایگان برای کودکان ۳ تا ۵ سال پرداخت.

به علاوه ایجاد مراکز روزانه نگهداری از کودکان ۲ ساله برای خانواده های بی بضاعت و والدین شاغل از دیگر امتیازات دولت ژاپن برای پیشیگیری از کاهش جمعیت بوده است.

كد خبر:42727
منبع خبر:خبرگزاری مهر
تاريخ خبر:1397/10/03