صفحه اصلي   تماس با ما   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


راهی که سند ملی سالمندان تا تصویب طی کرد

راهی که سند ملی سالمندان تا تصویب طی کرد
سازمان جهانی بهداشت، افراد بالای ۶۰ سال را سالمند محسوب می‌کند. بر این اساس آخرین سرشماری کشور نشان می‌دهد که در حال حاضر ۹.۲۸ درصد جمعیت کشور معادل هفت میلیون و ۴۵۰ هزار نفر را سالمندان تشکیل می‌دهند. کارشناسان معتقدند این تعداد در سال‌های آینده با افزایش روبه‌رو خواهد بود؛ به‌ طوری‌که 15 سال آینده جمعیت سالمند کشور 2 برابر می‌شود و لازم است با توجه و برنامه‌ریزی ویژه، به مسائل این قشر پرداخت. در حال حاضر جمعیت سالمندان در استان‌های شمالی کشور بیشتر و در استان‌های جنوبی و جنوب شرقی کمتر است.

سال 91 و شروعی بی‌نتیجه
در همین راستا سال‌هاست که مسؤولان سازمان بهزیستی به دنبال تصویب سند ملی سالمندان هستند. اولین نتایجی که این تلاش‌ها داشت به مهرماه سال 1391 بازمی‌گردد که همایون هاشمی، رییس وقت سازمان بهزیستی از پیش‌نویس سند ملي سالمندان رونمایی کرد و گفت: در حال نظرخواهي از دستگاه‌هاي مربوطه هستيم که اين اتفاق حداكثر يك ماه به طول می‌انجامد و این سند در آذرماه با تشكيل شوراي ملي سالمندان به تصويب مي‌رسد.

با وجود اظهارات کارشاسان مبنی بر جامع بودن پیش‌نویس، وعده یک ماهه هاشمی که چندین‌بار تمدید شد، براساس پیش‌بینی‌ها مسیر خود را طی نکرد و در نهایت مدتی فراموش شد.

سند سال 91 در حوزه سلامت سالمندی بود
در سال 1394 بار دیگر بحث سند ملی سالمندان مطرح شد و علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تدوین آن در آینده‌ای نزدیک خبر داد. اردیبهشت ماه سال 1395 خبر تدوین سند جامع سالمندی منتشر شد. در این میان سؤالی مطرح می‌شد مبنی بر این‌که تفاوت این سند با سند تدوین‌شده در سال 91 چیست؟ ربیعی در این خصوص اظهار کرد که در گذشته سند سلامت در حوزه سالمندی تدوین شده بود و سازمان‌های مختلف مانند بهزیستی، تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی نیز اسنادی را برای سالمندان در نظر گرفته بودند اما قرار شد سند جامع سالمندی تدوین و تمامی ‌سندهایی که تاکنون برای سالمندان وجود داشت، یکپارچه شود. 

چند هفته‌ای که به چند ماه ختم شد
پس از تدوین این سند، هر از گاهی از آن صحبت می‌شد اما خبری از تصویب آن نبود. نهایتاً اواسط فروردین‌ماه سال جاری محسن سلمان‌نژاد، رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان بیان کرد که این سند به زودی به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال می‌شود تا در هیأت دولت تصویب و عملیاتی شود. او در خصوص این سند گفت: "در این سند تمام موارد مطرح‌شده در حوزه سالمندی پیش‌بینی شده است. به صورتی که برای تمام سالمندان باید یارانه‌ای در نظر گرفته شود؛ البته اگر فرزندان‌شان از آن‌ها نگهداری کنند. در کنار یارانه، بیمه مراقبتی نیز دیده شده است. احتمالاً سند ملی سالمندان تا چند هفته دیگر به سازمان برنامه و بودجه می‌رود و طبق موارد پیش‌بینی‌شده در برنامه ششم توسعه، بخش‌هایی از آن در سال‌های مختلف این برنامه اجرا خواهد شد".

اظهار نظر بعدی مربوط به مهرماه امسال می‌شود که سلمان‌نژاد پس از روز جهانی سالمند اعلام کرد که جلسه شورای ملی سالمندان سالانه، یکبار با حضور مسؤولان از دستگاه‌های اجرایی مختلف برگزار می‌شود و امروز برای نخستین‌بار، سند سالمندی در این جلسه، قرائت شد. قرائت این سند در شورای ملی سالمندان نشان از به نتیجه رسیدن سند داشت؛ تا جایی‌که نهایتاً روز گذشته به تصویب رسید.

6 هدف اصلی در سند ملی سالمندان گنجانده شده است
سلمان‌نژاد درباره تصویب این سند تصریح کرد که برای تدوین سند ملی سالمندان کشور در ابتدا با توجه به اسناد بالادستی، شرایط وضع موجود و شرایط مطلوب مورد نظر، اهداف احصا شد. این سند برای هدایت سیاستگذاری‌ها، برنامه‌ها و فعالیت‌های آینده در امور سالمندان شامل 6 هدف اصلی ارتقای سطح فرهنگی جامعه در خصوص پدیده سالمندی، توانمندسازی سالمندان، حفظ و ارتقای سلامت جسمی، روانی و اجتماعی سالمندان، ارتقای سرمایه اجتماعی و حمایت‌های اجتماعی، توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز در امور سالمندی و امنیت مالی نظام حمایت از سالمندان است.

چگونگی توانمندسازی سالمندان
به گفته او توانمندسازی سالمندان از طریق تأکید بر آموزش و یادگیری مادام‌العمر، مهارت‌آموزی فرد و مراقبین سالمندان، ایجاد و توسعه محیط‌های توانمندساز و توسعه مشارکت اجتماعی سالمندان قابل دستیابی است. ایجاد و توسعه محیط‌های توانمندساز نیز از طریق ترویج و حمایت از سیاست‌های محیط دوستدار سالمند و افزایش دسترسی سالمندان به خدمات درمانی و توانبخشی می‌تواند نقش مهمی در توانمندسازی سالمندان داشته باشد.

انواع مدل‌های مراقبت از سالمندان
رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور با بیان این‌که این سند در راستای حفظ و تقویت فرهنگ ایرانی اسلامی کشور سعی بر زندگی سالمندان در خانه خود و در کنار خانواده و جامعه دارد، افزود: با این وجود لازم است انواع مدل‌های مراقبت برای سالمندان در جامعه فراهم باشد. تبیین انواع مدل‌های مراقبتی از سالمندان، اصلاح مدل‌های مراقبتی موجود از سالمندان، ایجاد و حمایت از مدل‌های کارآمد مراقبتی متناسب با نیاز سالمندان، ترویج و حمایت از مدل‌های مراقبت در منزل از سالمندان مبتنی بر خانواده و مراقبین غیررسمی، آموزش مراقبین رسمی و غیررسمی سالمندان و حمایت بیمه‌ای از انواع مدل‌های مراقبت سالمندان است.

(در همین زمینه: رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان عنوان کرد: سند ملی سالمندان و پیش‌بینی حمایت‌هایی از خانواده‌ها/ ورود بنیادهای زیر نظر بهزیستی به موضوع مراقبین خانگی)

سلمان‌نژاد در مورد هدف امنیت مالی نظام حمایت از سالمندان معتقد است که تأمین منابع مالی پایدار برای سالمندی، کاهش پرداخت از جیب مردم در برخورداری سالمندان از خدمات درمانی و توانبخشی و تخصیص عادلانه و بهینه منابع مالی مؤثر است.

به گزارش مهرخانه، در حال حاضر دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور موظف است تا هماهنگی‌های مرتبط با اجرای اهداف و سیاست‌های سند ملی سالمندان را انجام دهد تا شاهد اجرای اهداف به شکلی که در سند آمده، باشیم.
كد خبر تصويري:8491
منبع خبر :مهرخانه
تاريخ خبر:1396/10/04